ПРАВИЛНИК ЗА РЕДА НА ТЕРИТОРИЯТА НА КОМПЛЕКС ВИТОША ПАРК (КОМПЛЕКСА)
находящ се в гр. София, Район „Витоша”, кв.Симеоново, ул. „Арх. Никола Лазаров“ № 9-25 и прилежащите/общите им площи върху имоти с идентификатори 68134.2044.851 и 68134.2044.503
(по чл. 11, ал. 3 и 5 от Закона за управление на етажната собственост)
- Общи положения
- Този правилник урежда отношенията между собствениците/ обитателите/ползвателите/гостите на земя, обекти и обществени зони в к-с Витоша парк, находящ се в гр. София, Район “Витоша”, ул. „Арх. Никола Лазаров“ № 9-25 и прилежащите/общите им площи, разположени върху имоти с идентификатори 68134.2044.851 и 68134.2044.503 по повод установяването, поддържането и контрола по спазването на реда в комплекса, както и поддържането и опазването на общите външни части, ограда, зелени зони и пространства между блоковете, прилежащите им площи, общата подземна и надземна инфраструктура, съоръжения, вкл. и цялата зона на уличната и тротоарна мрежа на територията на комплекса.
- Собствениците на самостоятелни обекти, паркоместа и други обекти на територията на комплекс Витоша парк, членовете на техните семейства, ползвателите, обитателите, в т.ч. наемателите и членовете на техните семейства, както и посетителите, гости на комплекса са длъжни стриктно да спазват настоящия Правилник и разпоредбите на Закона за управление на етажната собственост (ЗУЕС) и закона за собствеността (ЗС), по повод упражняване на правата и изпълнението на своите задължения.
- Изпълнението на актовете на органите на Етажните собствености (ЕС) в комплекса, обективирани в протоколи от решения на Съвместни Общи Събрания (СОС), включително обжалването им, се осъществява по реда, предвиден в ЗУЕС.
- Управление на комплекса
- Органи на Управление на комплекс Витоша парк:
- Съвместно Общо събрание (СОС) на ЕС;
- Управителен съвет(УС)/Управител;
- Контролен съвет(КС)/Контрольор;
- Касиер;
- (1) Съвместното Общо Събрание (СОС) на ЕС може да приема решения по всички въпроси, касаещи реда на територията на комплекс Витоша парк, ползването и поддържането на общите части между отделните Етажни собствености, прилежащите им площи, уличната инфраструктура, вкл. тротоари, зелени площи, детски съоръжения и атракциони, обща инфраструктура, вкл. подземна и надземна, съоръжения, системите за сигурност и контрол на достъпа, вкл. входната бариера и системата за видеонаблюдение и др., включително (но не изчерпателно):
- за приемане, изменение и допълване на Правилника за реда на територията на комплекса;
- за избор и освобождаване на членове на Управителния съвет (Управител), Касиер, членове на Контролния съвет (Контрольора);
- определя размера на паричните вноски и разпределение на дължимите такси за разходите за управлението и поддържането на общите части на ЕС на територията на комплекса, както и размера на паричните вноски във фонд ,,Ремонт и обновяване”
- за приемане на годишен бюджет за приходите и разходите и одобряване на годишните отчети на Управителния съвет (Управителя);
- за извършване на ремонт, основно обновяване, реконструкция и преустройство на общите части между отделни етажни собствености и други дейности в общите части и прилежащи площи между тях на територията на комплекса, включително и по изпълнение на предписани мерки от компетентни органи.
- за изменения в плана за извършване на ремонти, когато се налагат непредвидени разходи;
- за възлагане на дейности по поддържането на общите части и прилежащи площи между отделните етажни собствености на територията на комплекса на юридическо или физическо лице срещу възнаграждение, като определя и конкретните правомощия на Управителния съвет (Управителя), които могат да бъдат възложени за изпълнение на тези лица;
(2) Съвместното Общо събрание може да упълномощава свои представители за извършване на конкретни дейности/действия или за управление на части от общата инфраструктура и съоръжения, вкл. контролери за врати, бариери, сервизни помещения и друга обща съсобственост на Етажните собствености в комплекса;
(3) Съвместното Общо събрание не може да откаже приемане на решение за извършване на разходи, които са необходими за поддържането или за възстановяването на общите части и прилежащи площи между отделните етажни собствености на територията на комплекса или в случаи, когато е необходим спешен ремонт на обща инфраструктура, която създава опасност за здравето и живота на хората в комплекса.
- (1) Съвместното Общо събрание на ЕС се провежда при необходимост от решаване на въпрос, който е свързан с общи части на две или повече етажни собствености, за участието в което етажните собствености излъчват равен брой представители.
(2) При организацията, свикването, провеждането и обявяването на взетите решения от Съвместното Общо събрание се прилагат съответните разпоредби на ЗУЕС.
(3) Съвместното общо събрание се свиква по инициатива на управителния съвет (управителя) на една от етажните собствености и се провежда по общите правила за провеждане на общо събрание по ЗУЕС.
(4) Решенията на СОС се приемат с мнозинство две трети от присъстващите.
(5) Съвместното Общо събрание се провежда на подходящо място в някоя от етажните собствености, прилежащата ѝ площ или на друго място в близост до нея, когато се провежда присъствено.
(6) Съвместното Общо събрание може да се провежда и в смесен режим на работа – присъствено и онлайн чрез видеоконферентна връзка, гарантираща установяването на самоличността на участващите лица. Участието и гласуването на тези лица се отбелязва в протокола, заедно с начинът, по който са гласували – “за”, “против” или “въздържал се”, и същността на изявленията им. Поканата се изпраща и по електронната поща на собствениците, ползвателите и обитателите, в случай че са предоставили такава.
- (1) Изпълнителен орган на Етажните собствености, находящи се на територията на комплекс Витоша парк, по отношение на решенията, касаещи територията на комплекса, която е извън самостоятелния обхват на отделната ЕС, е Управителния съвет/Управителя на СОС или други упълномощени от СОС лица, ангажирани с конкретна дейност и/или права за управление на отделни общи части, съоръжения или инфраструктура в комплекса.
(2) Управителният съвет/Управителят се избират за срок до две години.
(3) Управителният съвет, когато е избрана такава форма на управление, се състои от нечетен брой членове, определен с решение на съвместното общо събрание, но не по-малко от трима.
(4) Членовете на управителния съвет избират от своя състав председател.
- По отношение функционирането и правомощията на УС /Управителя/, както и при избор на нов УС /Управител/ се прилагат съответните разпоредби на ЗУЕС.
- Контролен съвет (контрольор) се избира за срок до две години и притежава правомощията, посочени в чл. 24 на ЗУЕС.
(2) Контролният съвет се състои от трима членове, които избират от своя състав председател.
- При избор на нов УС /Управител/ или Касиер, съхраняваните документи, ключове за общи помещения, електрически и информационни табла, контролери, четци, чипове и друга техника, обща съсобственост на етажните собствености на територията на комплекса, както и паролите за достъп до общата видеосистема на комплекса, Wi-Fi рутерите за интернет и системите за контрол на достъпа до комплекса чрез изградена и монтирана бариера и контролери за врати към комплекса (ако има такива), както и паролите за други общи системи, вкл. за e-mail акаунта на Управителя/СОС, ако има такива, както и наличните парични и други средства се предават в 15-дневен срок от датата на вписване на новоизбрания управителен съвет (управител), касиер или друго избрано от СОС лице с Приемо-предавателен протокол, който се подписва от членовете на предишния управителен съвет (управител), от членовете на новоизбрания управителен съвет (управител), от председателя на Контролния съвет/Контрольора/ и от касиера, в случай че такива органи са избрани от СОС.
- Разпоредбите на този раздел се прилагат и тогава, когато етажните собствености на територията на комплекса се управлява от Сдружение на собствениците, като в този случай Общото събрание на Сдружението може да приема решения и за сключване на договори с трети лица, за промени в споразумението за създаване на сдружението и за прекратяването му.
- Установяване и спазване на реда на територията на комплекс Витоша парк
- (1) Собствениците, обитателите, наемателите, ползвателите, посетителите и гостите в комплекса са длъжни да използват техническото оборудване в комплекса, като врати, бариери, абонатни станции, електрическа инсталация, поливна система, пречиствателна станция, детска площадка, спортни съоръжения, зони за отдих, зелени площи, барбекю зони, обществена инфраструктура и т.н., в съответствие с този правилник и специалните указания и инструкции за тяхната експлоатация и стопанисване.
(2) При констатиране на аварии, повреди и/или разрушаване на инсталирано техническо съоръжение или части от инфраструктурата на комплекса незабавно следва да се уведомява Председателя на СОС (Управителя), управителя на някоя ЕС или друг член на управителните органи на етажните собствености в комплекса с цел ограничаване на щетите и своевременно възстановяване на повредите.
- Собствениците, обитателите, наемателите, ползвателите, посетителите и гостите са длъжни да не допускат замърсяване на общите части, местата за общо ползване и прилежащите площи около сградите в комплекса. Ако определени дейности в тези пространства са предизвикали замърсяване, отпадъците трябва да се отстранят веднага след приключване на дейността.
- Собствениците, обитателите, наемателите, ползвателите и посетителите са длъжни да не допускат малолетни и непълнолетни членове на техните семейства или временно пребиваващи в комплекса лица да извършват действия, които нарушават установените правила за ред на територията на комплекса, причиняват по-голямо от обичайното безпокойство на живущите или водят до нанасяне на повреди в общите/прилежащите части.
- (1) За поведението на посетителите, по повод спазване на установения с настоящия Правилник ред, отговорност носят и собствениците на самостоятелни обекти в Етажните собствености, при които са на посещение.
(2) При повреждане на общи части или техническо оборудване от посетители, те носят солидарна имуществена отговорност със собствениците.
- (1) Управителният съвет (Управителят) на всяка етажна собственост е длъжен да създаде организация за незабавно отстраняване на снега по тротоарите, площадките и стълбите пред поверената му ЕС, както и премахването на ледените висулки и създаващите пречки за преминаване на пешеходци натрупвания от сняг. За тази цел се съставя график за почистване на снега от обитателите.
(2) Собствениците, обитателите и наемателите са длъжни да спазват стриктно задълженията си в изпълнение на създадената по ал.1 организация, съгласно уточнения график.
(3) В случай че дейностите по снегопочистване на комплекса са поверени на външна фирма, с която етажните собствености имат сключен договор за поддръжка, Управителният съвет (Управителят) на всяка етажна собственост е длъжен да следи за качеството на изпълнение на тези дейности и да сигнализира отговорните лица във фирмата ако има пропуски или незадоволително изпълнение на тези дейности.
- Председателят на Управителния съвет (Управителят) на СОС, упълномощено от тях лице или фирмата за поддръжка на комплекс Витоша парк, ако е сключен договор с такава, са длъжни да съставят и водят редовно Книга на собствениците в комплекса по чл. 7 от ЗУЕС.
- Управителите на ЕС, както и самите собственици на самостоятелни обекти на територията на комплекса са длъжни да подадат своите, на членовете на своите домакинства, на обитателите/ползвателите/наемателите им и на животните, които отглеждат в етажната собственост и подлежат на извеждане, данни на Управителния съвет/Управителя или фирмата за поддръжка в комплекса, за вписване в Книгата на собствениците в 15-дневен срок от придобиване правото на собственост или ползване, както и при отдаване на самостоятелния обект под наем или встъпване в друго правоотношение.
- Забраняват се свиренето на открито, пеенето, шумния и увеселен говор, използването на озвучителни системи, машини, шумни електрически уреди и климатични системи, извършването на производствени дейности и ремонтни работи, които нарушават спокойствието на обитателите к-с Витоша парк, във времето от 22 до 8 ч. сутринта и от 14 до 16 ч. следобед. Изключения се допускат само с разрешение на Председателя на Управителния съвет или на Управителя на СОС или представителя на фирмата за поддръжка на територията на комплекса.
- Забранява се паленето на огън, барбекюта и ползване на електрически и газови скари в общите части на територията на комплекса, освен в зоните, определени за тази цел.
- При извършване на ремонтни работи в някой от самостоятелните обекти, които налагат временно спиране на водоснабдяването/електроснабдяването на други самостоятелни обекти на територията на комплекса, съответните собственици са длъжни да поставят уведомление на видно място, в което се посочва времето, през което водоснабдяването/електроснабдяването ще бъде спряно. Уведомлението се поставя не по-късно от 24 часа преди спирането на водоснабдяването/електроснабдяването.
- Забранено е инсталирането на антени по външните стени и балконите, на лицевата страна на сградата, както и спускането на кабели по фасадите и тръби, които влошават естетическия им угледен вид.
- Забранено е складирането на вещи и сушенето на дрехи, поставени над нивото на парапета на балконите на лицевата страна на сградата.
- Забранява се използването на конструкции за простиране на дрехи от балконите и прозорците на лицевата страна на сградата.
- (1) Изтупването на килими, дрехи и спално бельо се извършва само на определените за тази цел места.
(2) Когато няма определено място за тупане, то не може да става от балконите и прозорците на лицевата страна на сградата.
- Забранява са поставянето на недобре закрепени предмети на балконите и прозорците, застрашаващи сигурността и създаващи опасност за живота и здравето на гражданите.
- Забранява се хвърлянето и възпламеняването на бомбички и други запалителни и избухливи предмети и смеси на територията на комплекса.
- Забранява се в таваните и мазетата/складовете на етажните собствености да се съхраняват лесно запалими материали, ако не са спазени противопожарните правила.
- Не могат да се поставят вещи, строителни материали, леснозапалими или опасни вещества, отпадъци, строителни материали и други предмети за лично ползване на стълбищните площадки, стълбите и други места за обществено ползване на територията на комплекса.
- Не се разрешава изливането на вода и изхвърлянето на отпадъци, както и директното отвеждане на дим и газове през прозорците, балконите и стълбищата на сградата.
- (1) Забранява се изхвърлянето в канализацията на памперси, дамски превръзки, мокри кърпички и всякакви други трудно разградими във вода материали и вещи, включително строителни материали, отпадъци, течни опасни вещества, моторни масла и други нефтопродукти и др.
(2) В случай на установяване на причинителя на запушването или повреждането на канализацията, разноските за възстановяването й са изцяло за негова сметка.
- Забранено е използването на неразрешени/нестандартни и самоделни електрически, включително зарядни, устройства във външните общи части и прилежащи площи на етажните собствености на територията на комплекса. Изменението или изграждането на допълнителни електрически мрежи около сградите, ако това се налага или ако това се осъществява вследствие на ремонтни дейности или форсмажорни обстоятелства, се извършва само след получаване на съответните разрешения по законоустановения за това ред.
- Във връзка с осъществяване на правото на достъп до имотите им и повишаване на сигурността на собствениците/наемателите и посетителите на ЕС и обектите за обществено ползване в комплекс Витоша парк, всички те се задължават да спазват стриктно приетите общи правила за реда на територията на комплекса, както и правилниците за вътрешен ред етажните собствености, в това число и да представят при поискване документите си за самоличност на охраната на комплекса и на органите на МВР, както и да спазват стриктно инструкциите им.
- Табели, реклами, обяви, надписи, съобщения, графични знаци, плакати, корпоративни знаци и други подобни могат да се поставят на външните стени, прозорците, покривите или вратите на сградата, по реда, предвиден в съответните закони и при условие, че бъдещото им отстраняване не е свързано с нанасяне на щети върху съответните обекти, върху които са закрепени.
- Забранява се използването на общите и прилежащите части на комплекса за цели, различни от предвидените; рязането, късането и изкореняването на цветя, дървесни видове и клоните им, както и преминаването през обособените тревни площи.
- Забранява се повреждането и унищожаването на пътните, тротоарните и градинските настилки и съоръжения; на осветителни тела и съоръжения и на всякакво друго имущество, разположено на територията на Витоша парк.
- Контрол на достъпа до комплекса
- (1) Съвместното Общо събрание на ЕС приема решения, касаещи осигуряването на денонощен контролиран достъп до комплекса, чрез монтиране на „чип“ система за заключване/отваряне/затваряне на входните врати към комплекса, включително чрез монтирането на домофонна система, интерком или друг тип двупосочна система за комуникация със собствениците в комплекса. Разходите за това се осигуряват от фонд „Управление и поддръжка“ или „Ремонт и обновяване“ в зависимост от нуждата.
(2) Председателят на Управителния съвет, съответно – Управителят, упълномощени от СОС лица и/или външна фирма за поддръжка, ако е сключен договор с такава, даващ й необходимите права, администрират устройствата за контролиран достъп, добавят/премахват/редактират достъпи до вратите към комплекса, издават чипове/карти/дистанционни/достъпи, съгласно гласуваните и приети решения за достъпа до комплекс Витоша парк, гласувани от Съвместно Общо Събрание (СОС) на етажните собствености.
(3) Разходите за чипове/карти/дистанционни са за сметка на собственика/ползвателя/обитателя, освен ако етажните собствености не решат друго в свое Съвместно Общо събрание.
(4) Строго се забранява оставянето на входните врати към комплекса отворени и без надзор! Изключение се прави само при товаро-разтоварни дейности и само по време на изпълнението им, при постоянен надзор от собственика/наемателя. Нарушителите се глобяват с 50 лв.
- (1) Председателят на Управителния съвет, съответно – Управителят, упълномощени от СОС лица или външна фирма за поддръжка, ако е сключен договор с такава, даващ й необходимите права, администрират контролера на бариерата за достъп до комплекса.
(2) Лицата по ал.1 се наричат Супер Администратори и те притежават пълни права за достъп до контролера на бариерата и неговите функционалности.
(3) Супер Администраторите имат право да дават права за управлението на картите/чиповете/дистанционните/достъпите на управителя на всяка ЕС или друго упълномощено от съответната ЕС лице, както и на отделни собственици на паркоместа, на идеални части от земята или на самостоятелни обекти, но само в рамките и по отношение на размера на тяхната собственост или тази, която управляват/представляват, в комплекса.
(4) Лицата по ал.3, на които са дадени активни права от Супер Администраторите се наричат (Обикновени) Администратори и те притежават ограничени права върху контролера на бариерата, само в рамките на тяхната собственост или поверената им ЕС, с които могат да управляват картите/чиповете/дистанционните и др.. Активни са правата, които позволяват въвеждане/редактиране на данни в съответния модул на контролера, до който е даден достъп.
(5) Администраторите и Супер Администраторите добавят/премахват/редактират чипове/дистанционни/достъпи за входната бариера на к-с Витоша парк на собствениците/ползвателите/обитателите в комплекса при необходимост, в зависимост от гласуваните и приети решения за достъпа и правила за реда в комплекс Витоша парк, гласувани от СОС и ОС на ЕС.
(6) Съвместното Общо събрание на ЕС може да вземе решение да упълномощи физическо или юридическо лице да администрира правата за достъп през бариерата на собствениците/ползвателите/обитателите на комплекса.
(7) Разходите за чипове/карти/дистанционни, ако първоначално раздадените бъдат загубени или недостатъчни, са за сметка на собственика/ползвателя/обитателя в комплекса, освен ако на СОС на ЕС в к-с Витоша парк не е решено друго.
(8) Администраторите получават съдействие и методически указания при администриране на достъпите за бариерата, от Супер Администраторите на бариерата, избрани на Съвместно Общо Събрание на етажните собствености.
(9) Всеки собственик на земя, паркомясто или самостоятелен обект на територията на комплекс Витоша парк има право на достъп през бариерата на комплекса като същия е длъжен да е заплатил всички разходи за управление, ремонт и поддръжка, гласувани на СОС на ЕС и обективирани в протоколи от решения или в сключени договори за поддръжка на комплекс Витоша парк.
(10) В случай че е технически възможно, Администраторите и Супер Администраторите могат да дават и пасивни права на достъп до контролера на бариерата на собственици в комплекса. Пасивни са правата, които дават възможност само за преглед на въведената информация до модула, до който е даден съответния достъп, без възможност за редакция.
- В случай че е реализирано техническо решение за отваряне от разстояние на бариери и врати към комплекса, собствениците, които имат достъп до тази функция следва да упражняват това право с повишено внимание и чувство за отговорност, в противен случай достъпа им до тази функционалност може да бъде прекратен.
- Всяко МПС на територията на комплекса може да бъде регистрирано в обща база данни с информация за регистрационния му номер, марка, модел, имена на водача/собственика му, телефонен номер за контакт и/или адрес за целите на сигурността и осигуряването на качествена услуга по управление и поддръжка на територията на комплекса.
- Данните в регистъра за МПС се предоставят доброволно от лицата при влизането им на територията на комплекса. Данните от този регистър се съхраняват минимум 30 дни.
- Управителния съвет/Управителя на СОС, други упълномощени от СОС лица или фирмата за поддръжка и/или охрана на комплекса поддържат регистър „МПС“, в случай че такъв е технически наличен.
- За защита на личните данни от случайно или незаконно унищожаване, от неправомерен достъп, от изменение или разпространение, както и от други незаконни форми на обработване Управителния съвет/Управителя на СОС, други упълномощени от СОС лица или фирмата за поддръжка и/или охрана на комплекса организират и предприемат мерки, съобразени със съвременните законови и технологични изисквания и рисковете, свързани с естеството на данните, които трябва да бъдат защитени.
- Данните в регистър „МПС“ са предназначени да докажат недобросъвестни деяния срещу собственици, ползватели, наематели, обитатели и посетители и/или тяхната лична собственост, които са настъпили на територията на комплекс Витоша парк, както и за предоставяне качествена услуга по управление и поддръжка на територията на комплекса.
- Право на достъп до данните в регистър „МПС” имат:
- Лицата, за които се отнасят данните в регистъра, по тяхно изрично искане;
- Фирма за външна поддръжка, с която комплекса има сключен договор;
- Управителният съвет/Управителя на СОС;
- Управителите на етажни собствености;
- Държавни органи, надлежно легитимирали се със съответни документи и писмени разпореждания на съответния орган, в които се посочва основанието, имената на лицата, на които е необходимо да се осигури достъп до личните данни.
- Отглеждане на животни
- (1) Собствениците/ползвателите/ обитателите/наемателите имат право да отглеждат домашни животни в собствените си обекти, спазвайки стриктно нормативните изисквания за това без да създават безпокойство на непосредствените си съседи, като нямат право да ги отглеждат на тераси, паркоместа, балкони или в общите или прилежащите общи части на сградите.
(2) Забранява се приютяването на бездомни кучета или други животни в общите части на сградата и комплекса вкл. входовете, стълбищните площадки, паркоместата, зелените площи, както и прилежащи площи към ЕС.
(3) Забранява се всяка дейност, която влошава добрия вид на сградите и общите части в комплекса или създава предпоставка за плъзване на зарази, болести и епидемии, както и създава притеснение и неудобство на гражданите.
(4) Забранява се струпването на боклуци по терасите на сградата и паркоместата, които влошават добрия вид на сградата или са предпоставка за образуване на коптори за бездомни животни и хора.
- Съгласно чл. 172. от Закона за ветеринарно медицинската грижа, собствениците на домашни любимци са длъжни:
- да вземат мерки животните да не замърсяват обществени места, като почистват мястото след дефекация;
- да вземат мерки животните да не създават опасност за хора или други животни;
- да вземат мерки за предотвратяване на нежелано размножаване на животните;
- при използването им за размножаване да се съобразяват с физиологичните, анатомичните и поведенческите им характеристики и да не допускат застрашаване на тяхното здраве.
- Собствениците са длъжни да почистват след тяхното куче и да изхвърлят екскрементите на своите домашни любимци в обособените за целта места.
- Собствениците са длъжни да изпълняват изискванията на съответните нормативни актове при отглеждането на животни в самостоятелните си обекти и да не създават безпокойство на непосредствените си съседи.
- Собствениците на кучета са длъжни да не нарушават спокойствието и хигиенните условия на членовете на етажната собственост.
- Собственикът е длъжен да предотврати всяка проява на необоснована агресия на кучето, проявена на обществени места и при ситуации, застрашаващи живота или здравето на хора и животни.
- Собственикът е длъжен да вземе мерки да не допуска животното само да напуска мястото на отглеждане, да навлиза в чужда собственост или на обществени места.
- Забранява се разхождането на кучета без повод/каишка в общите части на комплекса, а в случай, че породата и/или поведението на кучето е такова, че създава безпокойство и страх у живущите в комплекса е задължително да бъде и с намордник.
- Забранява се свободното пускане за разходка на домашни животни в общите части на комплекса без надзор на стопанина му.
- Собствениците на домашни животни носят отговорност за вредите причинени от тях на общите/прилежащите части и чуждата собственост.
- В отделно обособено поле на книгата на етажната собственост всеки собственик, ползвател или обитател вписва притежаваните или взетите за отглеждане животни, които се извеждат на обществени места, а за кучета – и номера на ветеринарномедицинския паспорт.
- Правила за движение и паркиране на моторни превозни средства в комплекса
- (1) Паркирането на моторните превозни средства става само на предвидените и обозначени за това паркоместа.
(2) Собствениците/наемателите имат право да паркират само на собствените си паркоместа.
(3) При необходимост от товаро-разтоварни дейности, свързани със самостоятелен обект в Етажна собственост, превозното средство се спира на безопасно и подходящо място, без да пречи на движението на пешеходци и други превозни средства, с включени аварийни светлини. Задължително е оставянето на мобилен телефонен номер за връзка с водача на видно място под предното стъкло. Препоръчително е товаро-разтоварните дейности се извършват в рамките на максимум 15 минути, освен ако по обективни причини се налага времето да е повече от това.
(4) Забранява се престоят и нощуването на превозни средства на необозначени за целта места в комплекса или на чужди паркоместа без съгласието на собственика.
(5) Собствениците/наемателите и посетителите на комплекса са длъжни да оказват съдействие за незабавно преместване на своите моторни превозни средства, когато пречат, спрели са неправомерно на забранено място или чуждо паркомясто, както и във връзка със почистване, снегопочистване или други мероприятия, свързани с поддръжката или ремонта на комплекса.
- (1) Максимално разрешената скорост на територията на комплекса е 30 км/ч, а покрай детски площадки и зони с присъствие на деца и майки с бебешки колички е 5 км/ч при повишено внимание.
(2) Забранено е форсирането на двигатели и необосновано увеличаване на скоростта, което може да създаде чувство не безпокойство и несигурност у пешеходците и хората в общите части на комплекса.
- На територията на комплекса важат правилата за движение по пътищата на Република България.
- Пешеходците на територията на целия комплекс са с предимство пред МПС във всяко едно отношение.
- Всички неправомерно паркирани автомобили, както и такива паркирани в зелени площи, ще бъдат принудително отстранявани.
- Глоби и наказания
- Собственик, ползвател, обитател, наемател или посетител на територията на комплекса, който наруши правилата за реда на територията на комплекса, установени с този правилник и създаде безпокойство, по-голямо от обичайното за другите собственици и обитатели, се наказва с глоба от 50 до 150 лв., когато е физическо лице, или от 200 до 500 лв., когато е юридическо лице.
- Собственик на МПС, което е нарушило правилата за движение и паркиране, подробно описани в настоящия правилник, се наказва с лепене на предупредителна бележка на видно място на едно от стъклата на автомобила, а при повторен случай с глоба от 50 лв. и заключване със скоба.
- Водач/собственик на МПС, който нарушава системно правилата за движение и паркиране в комплекса или има получени оплаквания от живущи за опасно шофиране се глобява с 500 лв., а на самото МПС се забранява достъпа през бариерата на комплекса.
- Налагането и събирането на глобите и обжалването на решенията за тяхното налагане се извършват по реда на чл. 57 от ЗУЕС.
- Процедура за провеждане на смесен режим на работа на Съвместното Общо събрание на ЕС
- (1) В случай на смесен режим на провеждане на Съвместното Общо събрание (присъствено и онлайн), представител на ЕС може да участва по един от следните начини, в случай че има техническа осигуреност за това:
- като достъпи в определения ден и час предварително изпратена от свикващия събранието уеб връзка /линк/ за покана за участие в Съвместно Общо събрание с нужната парола и потребителско име, провеждано през някоя от достъпните безплатни софтуерни платформи за видеоконферентна връзка. Задължително е ползването на камери за видеоконферентен разговор, за да се установи самоличността на всеки участник.
- като позвъни чрез видео обаждане на някой от присъстващите на събранието и гласува по точките от дневния ред от свое лице като представител на ЕС. Гласуването на онлайн участника се отбелязва в протокола като се посочва, че е взел участие „онлайн“.
(2) За целите на създаване на протокола видео срещата може да бъде записвана при изявено съгласие от страна на участниците в общото събрание, като те гласуват със „за“ ,против“ и „въздържал се“, като начинът на гласуване се вписва в самия протокол.
(3) Всеки участник гласува по точките от дневния ред като представител на ЕС.
(4) Гласуването на всеки участник се отбелязва в протокола като се посочва дали е гласувал „присъствено“ или „онлайн“.
- Регистър „Видеонаблюдение“
- Съвместното Общо събрание на ЕС приема решения, касаещи изграждането или ремонта на системата за видеонаблюдение и поддръжката на регистър „Видеонаблюдение“ на територията на общите части и прилежащи площи на комплекс Витоша парк при стриктното спазване на Закона за защита на личните данни.
- (1) Управителния съвет/Управителя на СОС или други упълномощени от СОС лица поддържат регистър „Видеонаблюдение“, в случай че такъв е технически наличен.
(2) Регистър „Видеонаблюдение“ е част от системата за видеонаблюдение, необходима за защита на живота и здравето на собственици, ползватели, наематели, обитатели и посетители и тяхната собственост в периметъра на комплекс Витоша парк.
(3) Данните в регистър „Видеонаблюдение“ са предназначени да докажат недобросъвестни деяния срещу собственици, ползватели, наематели, обитатели и посетители и/или тяхната лична собственост, които са настъпили на територията на комплекс Витоша парк.
- За защита на личните данни от случайно или незаконно унищожаване, от неправомерен достъп, от изменение или разпространение, както и от други незаконни форми на обработване Управителния съвет/Управителя на СОС или други упълномощени от СОС лица организират и предприемат мерки, съобразени със съвременните технологични изисквания и рисковете, свързани с естеството на данните, които трябва да бъдат защитени.
- (1) Регистър „Видеонаблюдение” се попълва с данни от автоматично денонощно видеонаблюдение (видеообраз) за движението на МПС, собственици, ползватели, наематели, обитатели и посетители в периметъра на комплекс Витоша парк. Записите с видеообрази се съхраняват на NVR устройство, монтирано в сервизно помещения на някоя от етажните собствености.
(2) Данните в регистъра се предоставят доброволно от лицата при влизането им на територията на комплекса. На видни места в комплекса са поставени предупредителни табели, че обектът се намира под постоянно видеонаблюдение. Данните от този регистър се съхраняват минимум 30 дни.
(3) Физическата защита на личните данни се осъществява с физическо контролиране на достъпа и софтуерна защита до регистъра и неговите записи.
- (1) Право на достъп до данните в регистър „Видеонаблюдение” имат:
- Лицата, за които се отнасят данните в регистъра, по тяхно изрично искане;
- Охранителната фирма, с която комплекса има сключен договор;
- Управителният съвет/Управителя на СОС;
- Управителите на етажни собствености;
- Държавни органи, надлежно легитимирали се със съответни документи и писмени разпореждания на съответния орган, в които се посочва основанието, имената на лицата, на които е необходимо да се осигури достъп до личните данни.
(2) Достъп до регистър „Видеонаблюдение“ предоставят представителите на Управителния съвет/Управителя на СОС или други упълномощени от СОС лица срещу подпис в дневник „Видеонаблюдение“, който води документален запис на предоставените достъпи.
- Регистър „Видеонаблюдение“ се администрира от представителите на Управителния съвет/Управителя на СОС или други упълномощени от СОС лица, вкл. и чрез свързаната с него техническа апаратура като NVR, камери за видеонаблюдение, разпределителни кутии, мрежови кабели и др.
- В случай че е технически възможно може да се излъчва “live stream” /живо предаване/ на картината от камерите в комплекса на публичен или частен интернет адрес със свободен или ограничен достъп.
- Обща инфраструктура и сервизни помещения
- Представителите на Управителния съвет/Управителя на СОС или други упълномощени от СОС лица, както и Управителят на ЕС, в която се намират сервизните помещения с обща техника и оборудване на комплекса, като например инструменти, строителни и други материали, маркучи, кабели и пр., вкл. контролери за врати и бариери, както и NVR и друга охранителна техника, съхраняват ключовете за достъп до тях.
- Достъп до сервизните помещения с обща техника, инструменти и материали на комплекса имат представителите на Управителния съвет/Управителя на СОС или други упълномощени от СОС лица.
В случай на противоречие между текстовете на български и на английски език, предимство ще има текстът на български език.
- Заключителни разпоредби
§1 Настоящият Правилник е приет от Съвместното Общо събрание на собствениците на етажни собствености в комплекс Витоша парк, проведено на 29.05.2024 г.